• Warsztaty sensoryczne

Najmłodsza grupa „Bączki” aktywnie uczestniczy w warsztatach sensorycznych. Jest to zabawa ukierunkowana na uczenie dziecka odpowiedniego reagowania na bodźce zewnętrzne i wrażenia zmysłowe.
Zajęcia prowadzi mgr Justyna Zbrzeźniak.
 
 
W ramach zajęć stymulowane są układy: słuchowy, wzrokowy, dotykowy, przedsionkowy (odpowiada m.in. za ruch i równowagę), układ proprioceptywny (tzw. czucie głębokie, dostarcza wrażeń z mięśni i stawów), napięcia mięśniowego. Zajęcia prowadzone są w formie ćwiczeń stymulujących układy sensoryczne w powiązaniu z zabawami. Każde warsztaty mają stały plan, przewidują powitanie, wierszyk (wierszyk połączony z masażem), zabawę sensoryczną, aktywność ruchową (przedsionkową, dotykową lub proprioceptywną), zabawę brudzącą i pożegnanie. Zajęcia mają charakter:

·       rozwojowy – wspierają całościowy rozwój dziecka,

·       profilaktyczny – zapobiegają powstawaniu deficytów sensorycznych – związanych z tzw. deprywacją sensoryczną (czyli zbyt małą ilością różnorodnych bodźców sensorycznych potrzebnych do prawidłowego rozwoju),

·       przesiewowym – prowadzący jest w stanie wstępnie określić profil sensoryczny dziecka – jeśli dziecko nadmiernie poszukuje lub konsekwentnie unika pewnych bodźców sensorycznych. Jest to pierwszy krok w celu wykrywania zaburzeń integracji sensorycznej,

·       zabawowy – zajęcia odbywają się poprzez zabawę. Na zajęciach najważniejsza jest sama zabawa i doświadczanie, a nie wykonanie konkretnej pracy plastycznej czy zadania.

Komentowanie jest wyłączone.